Депутати місцевих рад в Україні працюють на громадських засадах
Депутат повинен не приймати будь-яких гонорарів, подарунків, не отримувати винагород безпосередньо чи опосередковано за дії, пов’язані зі здійсненням ним депутатських повноважень.
Місцеві депутати багатьох країн мають відшкодування з бюджету за свою роботу. Натомість депутати місцевих рад в Україні працюють на громадських засадах. Таке «аматорство» часто зумовлює поверхневе і не професійне ставлення депутатів до своїх обов’язків. Ми вважаємо, що депутати повинні отримувати певну винагороду. Це підвищить їх відповідальність та дозволить висувати обґрунтовані претензії до бездіяльних депутатів. Маємо сподівання, що в найближчий перспективі Україна матиме професійних депутатів місцевих рад. Під забороною на отримання грошей чи винагороди в законі мова іде про неможливість отримання грошей від громадян, установ та організацій. Згідно із ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат повинен не приймати будь-яких гонорарів, подарунків, не отримувати винагород безпосередньо чи опосередковано за дії, пов’язані зі здійсненням ним депутатських повноважень.
В нашій практиці декілька разів були випадки, коли громадяни збирали гроші для покриття витрат своїх депутатів на судові збори та інші платежі. За жодних обставин є неприпустимим висування вимог від депутата до громадян чи організацій про фінансування його роботи. Це порушення правил депутатської етики. У випадках, коли такі вимоги спрямовані на отримання збагачення за вплив на ухвалення рішення то це є кримінально-караним діянням.
Вироків про притягнення до відповідальності депутатів місцевих рад є доволі багато. Шкода, що внаслідок нерозумних змін до антикорупційного законодавства такі депутати продовжують працювати в місцевих радах. Вважаємо, що нам вдалось вам показати різні ситуації і ви зможете самостійно прийняти правильне рішення. Ще раз закликаємо вас бути вкрай обережними. Нехай не спокушає вас лукавий. Бережіть своє добре ім’я і репутацію