Вільнянська районна рада
Вільнянський район Запорізької області

День весняного рівнодення

20 березня наша планета проходить через момент сонячного рівнодення. Разом із тим, розпочинається весна за астрономічним, природним, календарем.

День весняного рівнодення є важливою віхою зміни сезонів, адже це й астрономічний початок весни. 

Як відомо, навесні день збільшується, а ніч скорочується. І 20-21 березня наступає момент, коли тривалість дня і тривалість ночі стають рівними. Такий день власне й називається днем весняного рівнодення.

У багатьох народів у різні часи весняне рівнодення було початком Нового року. Цей момент слугує відліком для важливих подій у різних релігіях, зокрема в іудаїзмі (Песах), християнстві (обчислення дати Великодня), ісламі (Навруз) тощо. У слов'ян під час осіннього рівнодення відзначали Весілля Свічки.

Весняне рівнодення - цікаві факти й астрономічні події

- Це тільки для мешканців північної півкулі рівнодення у березні є весняним, а ось у південній півкулі - навпаки, воно осіннє.
- З моменту весняного рівнодення тривалість кожного нового дня починає збільшуватися до дня літнього сонцестояння - знову ж таки, на відміну від південної половини Землі.
- Прийнято вважати, що під час весняного рівнодення тривалість дня і ночі однакова і становить 12 годин. Насправді цього дня Сонце візуально знаходиться довше над Землею завдяки ефекту атмосферної рефракції, тому день на кілька хвилин довший за ніч.
- Проміжок часу між двома однойменними рівноденнями називається тропічним роком і становить приблизно 365,2422 сонячних діб, ця різниця накопичується і за 4 роки становить 1 добу - той самий зайвий день високосного року.
- Сонячні промені цього дня падають прямовисно на екватор.
- У день весняного рівнодення на північному полюсі Землі вперше за 6 місяців сходить Сонце.
- Сонце в день весняного рівнодення сходить строго на сході і заходить строго на заході (з мінімальною похибкою).
- Традиційно 20 березня відзначається Всесвітній день Землі, який закликає всіх людей до усвідомлення того, що Земля - наш спільний дім, який слід любити, берегти і зберігати для наступних поколінь.

« повернутися до списку новин